Zanim kupisz samoyeda

Czyli najczęściej zadawane pytania i podstawowa wiedza

1. Dlaczego ZKwP / FCI?

Związek Kynologiczny w Polsce jest najstarszą polską organizacją zrzeszającą kynologów. Początki założenia Związku sięgają 1918 roku. Po latach samodzielnej organizacji, powstawania różnych klubów ras, w 1935 roku powstał Międzyklubowy Komitet Kynologiczny będący zrzeszeniem owych klubów. W końcu w 1939 roku, ZKwP zostało przyjęte do FCI, Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (Fédération Cynologique Internationale)

ZKwP jest jedyną organizacją w Polsce przyjętą do FCI. Żadne inne stowarzyszenie do niego nie należy. 

Tylko w tym związku kupując szczenię, dostajesz metrykę potwierdzającą pochodzenie Twojego psa. W najbliższym Tobie oddziale, możesz wyrobić rodowód mający informacje o przodkach 4 pokoleń wstecz, wraz z imionami, umaszczeniem oraz numerem rodowodu. W dobie Internetu nie trudno jest znaleźć również informacje o dalszych pokoleniach. Wystarczy kilka kliknięć i tak oto możesz znaleźć praprapraprzodka Twojego szczenięcia dzięki temu, że jest to rasowy pies :)

Kupując psa rasowego (z ZKwP), jesteś świadomy czym cechuje się dana rasa. Możesz przewidzieć, jakie cechy rozwinie, do czego rasa jest predysponowana. Możesz odnaleźć swój charakter psa, który ci odpowiada najbardziej

Najczęściej hodowcy bardzo cenią sobie przeróżne badania (wymagane w rasie) swoich psów. Kupując szczenię z tej organizacji masz podgląd do wyników badań na choroby, na które najbardziej jest narażona rasa. Zmniejsza się ryzyko, że pies zachoruje na choroby genetyczne. Oczywiście, że nie jest to już winą hodowcy, jeśli szczenię po kilku miesiącach złapie jakąś bakterię ze środowiska, dozna urazu mechanicznego czy przejdzie przez jakieś rewolucje żołądkowe. 

Dobry hodowca nie jest nastawiony na zysk. Dobry hodowca jest w stanie opowiedzieć o rasie, o historii, o tym, dlaczego postanowił hodować. Oddaje swoje serce i poświęca właściwie większość swojego życia. Jeśli chcesz zakupić szczenię rasowe, zobacz w jakich warunkach jest ono przetrzymywane. Słyszałeś może o interwencjach w telewizji z hodowli? Tak, to najczęściej stowarzyszenia. Niejednokrotnie stowarzyszenia są nastawione tylko na zysk, nie dbają o psy, kryją sukę cieczka w cieczkę. Rozmnażają je w imię dawno już obalonego mitu - suka powinna mieć chociaż raz szczenięta.

2. Czy samoyed linieje?

Tak. Kupując samoyeda należy przyjąć do wiadomości fakt, iż rasa posiada sierść dwuokrywową składającą się z sierści i podszerstka. W zależności od danego osobnika, samoyed może linieć raz w roku lub dwa razy. Zwykle latem lub późną jesienią. Może też zdarzyć się, że przynajmniej raz w życiu samoyed straci praktycznie całą sierść i będzie przechodzić przez ,,największą wylinkę'' i będzie wyglądać jak po ostrej chemioterapii, a kępy futra będą latać po całym domu niczym dmuchawce rozpędzone przez wiatr. 

Jeśli jesteśmy już w temacie linienia - należy nastawić się na to, że po pewnym czasie otwierając lodówkę - tam będzie sierść. Siadając na kanapie - tam będzie sierść. Może znaleźć się w pralce. Za pralką, w wannie. Proszę wierzyć. :) 

Także, rolki do ubrań w górę!

3. Czy samoyed jest rasą hipoalergiczną?

Jest to kompletny mit, którego istnienia nie jestem w stanie pojąć. 

Żaden pies nie jest hipoalergiczny, a już na pewno nie samoyed, który z racji obfitej liniejącej się szaty uczula jeszcze mocniej. Tak naprawdę zależy to od danego osobnika. Ponadto to nie sierść uczula u psa, a naskórek. 

4. Czy samoyed niszczy?

Jest to zależne od wychowania, ale w wieku szczenięcym od 4 miesiąca do ok. 24 miesiąca przeradza się w małego diabła. Z rzeczy, które poszły u nas w zapomnienie są m.in. 

- 3 pary okularów, 

- 3 piloty

- niezliczone ilości butów / kapci

- kilka wykładzin

- podgryzione mebelki

- wybuchnięte poduszki

- skarpetki

Oprócz tego przekopany ogródek. Samoyedy są świetnymi ogrodnikami. Potrafią na wycieraczkę przynieść wyrwane z korzeniami piękne drzewko, które zasadziło się niedawno. 

Taki jest ten samoyed niedźwiadek puchaty.

5. Czy samoyed jest ciężki w pielęgnacji?

Jak widać na załączonych obrazkach, samoyedy mają raczej obfitą sierść. Z tego względu czesanie powinno się odbywać regularnie co tydzień aby zapobiegać kołtunieniu się. Samoyedy mają właściwość szybkiego brudzenia się, ale także trybu samoczyszczącego się. Co to znaczy? Oznacza to, iż po zaschnięciu błota wystarczy, że się z niego otrzepią i.. cały brud ląduje na podłodze, a na sierści zostają ewentualnie jakieś smugi w zależności w czym się wytaplał. :) 

Psy wystawowe kąpiemy raz w miesiącu. Powinno się kąpać je co  około 3 miesiące, też w zależności od stanu sierści. 

W naszej hodowli zawsze przy odbiorze szczenięcia, przekazujemy rozpiskę odnośnie pielęgnacji. 

6. Czy samoyedy mają duże zapotrzebowanie na ruch?

Samoyedy jako psy zaprzęgowe, z pochodzenia syberyjskie, mają we krwi wszelkiego rodzaju aktywności fizyczne. Nie jest to zdecydowanie pies, który przebiegnie się po ogródku i jest zmęczony. Wymaga długich spacerów. Na pewno aktywność zaspokoją też wszelkiego rodzaju sportu kynologiczne - agility, canicross, bikejoring, psie zaprzęgi. 

7. Jaki jest charakter samoyedów?

Domyślam się, że słyszałeś już o ich pokojowym, radosnym charakterze i wyglądzie uśmiechniętego miśka. Są to jednak psy dość uparte. Są inteligentne - trzeba przyznać, że bestie inteligentne - jednak nie działają na zasadzie; och, kocham pracować, praca z człowiekiem to przyjemność - jak border collie czy owczarek australijski. One analizują, czy praca będzie się opłacać. Czy dostaną coś w ramach posłuszeństwa. Nauka samoyeda jest dość wymagająca. Mają też wybiórczy słuch. Przy przywołaniu mogą 5 razy przyjść, za 6 nie przyjdą, bo coś innego ich zainteresuje. Problemem też może być ich wspaniała hałaśliwość. Jedne mają przenikliwy, piszczący głos, ( kiedyś słyszałam porównanie, trafne, że ich głos przypomina dźwięk tłuczonego szkła), drugie zaś mają głęboki, niższy głos. Najczęściej i jedne i drugie charakteryzują się nadmierną szczekliwością. Również jest to zależne od osobnika, jednak jest to cecha przeważająca u większości samoyedów.

Jeśli jednak wszystkie wady i zalety nie są ci straszne i nikt nie powstrzyma cię przed kupnem tej rasy - powodzenia w wychowaniu! 

logohodowli1.jpg