Samoyed  
samoiedskaia sabaka

Samoyed to uśmiechnięty pies pierwotny wprost z Syberii, który dziś głównie swoim uroczym charakterem podbija serca ludzi. Jednak czy znasz ich siłę?

HISTORIA RASY

Nazwa rasy "samoyed" wywodzi się od koczowniczego ludu zamieszkującego zimne tereny Syberii, Samojedów. Są to psy pierwotne, będące niegdyś główną siłą pociągową oraz psami polującymi na renifery.  Samoyedy oprócz tego, pełniły funkcję psów stróżujących oraz ogrzewających domowników swoją długą sierścią. Dzięki swojemu łagodnemu charakterowi, w historii zapisały się też jako "dziecięce opiekunki". 

Jako pierwszy, samoyeda jako psa pracującego użył Nansen (ok. 1893). Spędził z tą rasą kilka miesięcy w czasie przebywania na biegunie północnym. Dzięki niemu samoyedy zostały użyte w czasie jednej z najważniejszych wypraw na Arktykę i Antarktykę. Samoyedy zostały zapisane na stałe na kartach historii. 

Arktyczne przedsięwzięcie często jest uznawane za początek importu rasy do Anglii. Jednak artykuł gazety angielskiej ''The Queen" dowodzi inaczej; "Rasa została sprowadzona do Anglii po raz pierwszy przez Kilbourne'a Scotta, członka Królewskiego Towarzystwa Zoologicznego (RZS) w 1889 - jego pierwszy pies został zakupiony w północnozachodniej prowincji rosyjskiej i nadał on nazwę współczesnym samoyedom" Pies ten nazywał się Sabarka. W następnym czasie do Anglii został importowany kolejny wspaniały pies, użyty w czasie wyprawy z Borchgrevinkiem na Antarktykę. Tym oto sposobem, w Anglii znalazły się; kremowa suka Whitey Petchora z Uralu i śnieżnobiały Musti z Syberii, które dały początek rasie, którą znamy dziś. 

Pierwszy wzorzec rasy został zatwierdzony w 1909 r w Anglii. 

CORDED.jpg
WHITEY PETCHORA.jpg

WHITEY PETCHORA

MUSTI.jpg

MUSTI​

1924, CH. ENG. KARA SEA.jpg

CH. ENG., KARA SEA, 1924

( MUSTAN OF FARNINGHAM x ZAHRINA OF NORKA)

ZAHRA 1912.jpg

CH. ENG., ZAHRA, 1912

( SOUTH POLE x VOLCHITSA ) 

wnuczka MUSTIEGO

Pierwszymi samoyedami w Polsce były PAARGA JOENHALTIA i SAJAN ITANAN VARRO, które dały początek pierwszym pokoleniom rasy w Polsce. Pierwszy miot urodził się w 1990 r. w hodowli Albus p. Sarlej.

Te sprowadzone samoyedy znajdują się w rodowodach każdego polskiego osobnika tej rasy. ​