top of page

Pudel królewski
   caniche grand

pudel fryde.jpg

Pudel to pies pełen błędnych stereotypów utartych w masowej kulturze. W oczach wielu ukazuje się jako elegancki, niezrozumiale obcięty pies i  fanaberia właścicieli. Jednak czy znasz prawdziwą stronę pudla?

HISTORIA RASY

Historia pudli nie jest jednoznaczna; są różne hipotezy na temat ich pochodzenia. Jedni głoszą, iż zaczątki tej rasy były już nawet w starożytności, jednak we współczesnych pudlach płynie raczej krew tych pochodzących z ziem niemieckich i francuskich. 

Nazwa wywodzi się z niemieckiego słowa ''puddeln'' oznaczającego brodzenie w wodzie, kałużę; zaś z francuskiego słowo ''caniche", którym posługuje się oficjalny wzorzec europejski pudla, pochodzi od francuskiego określenia samicy kaczki.  

Pudle były wykorzystywane już ponad 400 lat temu jako psy łapiące kaczki dzięki zdolności pływania i ich wybitnej inteligencji. To właśnie w Niemczech zostały one uznane jako psy myśliwskie. Nieprzypadkowa też jest ich fryzura znana dzisiaj jako ''continental clip" lub fryzura ''na tzw lwa". Jest ona historycznym odbiciem wyglądu tamtejszych pudli, które strzyżono w ten sposób ze względu na wykonywane funkcje dowodne. Była praktyczna; chroniła najważniejsze części ciała przed chłodną wodą, a jednocześnie nie stawiała oporu w czasie pływania. 

Dzięki swojej inteligencji i wyglądzie, pudle szybko zdobyły uznanie wśród różnorodnej społeczności. Zaczęły być wykorzystywane jako psy cyrkowe we Francji, gdzie wyhodowano rozmiar pudla znany dziś jako ''toy" - bo były bardziej poręczne w podróżach cyrkowych. W efekcie popularność pudla jako pieska do towarzystwa zaczęła drastycznie rosnąć i wkrótce zaczęły się pojawiać na salonach w różnych wielkościach i umaszczeniach.

W historii na przełomie XIX i XX wieku przewinęła się też moda na pudle ''sznurowe". Odmiana ta została wymyślona przez Anglików. Okrywa włosowa była pokryta.. dredami. Do dziś dnia można spotkać pudle w takiej okrywie, jednakże jest to widok bardzo rzadki. Pielęgnacja takiej sierści wymaga o wiele więcej wysiłku i czasu niż standardowej okrywy. W dzisiejszych czasach nie jest sztuką zapuścić psu dredy, ale sztuką jest zrobić to dobrze i estetycznie. ​

Pierwszy wzorzec pudla został opracowany w 1880 dając początek obowiązującym standardom pudla w organizacjach kynologicznych. 

Pudle zyskały niesamowitą popularność w latach 70 XX wieku także w Polsce. W 1972 r. w Warszawie więcej było pudli niż owczarków niemieckich. Dopiero w latach 90 przestały być one modnym dodatkiem. Niestety w społeczeństwie nadal króluje obraz pudla z kokardą na głowie na eleganckiej sofie medalionowej, podczas gdy są one psami z niedocenionymi predyspozycjami sportowymi, takimi jak agility czy frisbee. 

PUDEL W KULTURZE

Te wspaniałe psy zapisały się także na kartach literatury, także polskiej. Można je spotkać m.in. w: 

Lalce (Bolesław Prus) pudel Ir, pies Ignacego Rzeckiego

Fauście (Johann Wolfgang Goethe) Mefisto, czarny pudel, postać diabła

filmie Galimatias, czyli Kogel-Mogel; pudel Pusia (ikona) 

Również znanymi posiadaczami pudla były takie osobistości jak Elvis Presley, Jackie Kennedy, Walt Disney czy Marylin Monroe. 

CORDED.jpg
1903 pudel.jpg

1905, pudel sznurowy, 

ENG.CH.;. ORCHARD MINSTREL 

( LADY GODIVA x THE JOKER) 

ok. 1900, ENG.CH.; MODEL, 

babcia ORCHARD MINSTREL,

moda na pudle sznurowe

II p. XX w - XXI w.

wycliffe joyus.jpg

AM-CAN-CH. WYCLIFFE JOYOUS JACQUELINE,

wł. Jean M. Lyle

(WYCLIFFE FITZHERBET x WYCLIFFE TITANIA)

hod. WYCLIFFE; 1975 r.

AM-CAN-CH. DEGANA COLE PORTER

( PAMALA'S MANDERLEY SPELLBOUND x DEGANA LULLABYE)

1992 r.

wł. Jennifer A. Dege

degana cole porter.jpg
westminster siba.jpg

MULTI. CH., MULTI BIS

STONE RUN AFTERNOON TEA '

wł. Connie S. Unger

(DASSIN HILLWOOD LAZARUS x STONE RUN GIRL REACTION)

Zwyciężczyni WESTMINSTER 2020 

MULTI. CH., MULTI BIS

PENNDRAGON OWAIN

wł. J., K. Smith

(PENNDRAGON MASANIELLO x ASTORIA UNLEASHED)

pednnragon owain.jpg
bottom of page